Ediția a II-a a salonului Artă Plastică Contemporană din România, acum la Galeriile de Artă Ștefan Luchian din Botoșani
![](https://artinfonews.ro/wp-content/uploads/2021/02/0-724x1024.jpg)
HXA Art Gallery
în parteneriat cu
Muzeul Județean Botoșani
prezintă
Artă Plastică Contemporană din România
ediția a II-a
Galeriile de Artă Ștefan Luchian din Botoșani
In deschidere: Liviu Șoptelea
Curatori: Ana Coșereanu și Amy Vasilescu
Galeriile de Artă Ștefan Luchian din Botoșani găzduiesc în aceste zile expoziția itinerantă „Artă Plastică Contemporană din România”, aflată la a doua sa ediție. Expoziția reunește nu mai puțin de 62 de artiști, nume de referință ale artei plastice contemporane românești, selectați de artista-curator Amy Vasilescu. Selecția din această a doua ediție a amplului salon de artă contemporană a fost expusă, prima dată, la prestigiosul Muzeu Castelul Corvinilor din Hunedoara, apoi la Muzeul Civilizației Dacice și Romane din Deva, și, recent la Complexul Muzeal Bistrița Năsăud, de unde a venit la Botoșani. Prima ediție a salonului itinerant „Artă Plastică Contemporană din România”, organizat de Amy Vasilescu și HXA Art Gallery, a avut loc acum un an, în februarie 2020, și a cuprins 6 expoziții, în muzee și galerii din țară și din străinătate.
artinfonews.ro este partener media al evenimentului